Hotel NASS Casa Coronel

Boendeklass: 3

Fotogalleri för Hotel NASS Casa Coronel

Frukost, lunch och middag serveras
Mötesrum
Byggnadens upplägg
Byggnadens upplägg
Boendets ingång

Recensioner

7,6 av 10,
Bra

Populära bekvämligheter

  • Bubbelpool
  • Husdjursvänligt
  • Parkering ingår
  • Restaurang
  • Företagstjänster
  • Bar

Utforska området

Se på karta
Calle Mariano Cueva 9-42 y Bolivar, En el centro bancario y comercial, Cuenca, Azuay, EC010101
  • Place, Parque Calderon
    ‪5 min till fots‬
  • Place, Catedral de la Inmaculada Concepción
    ‪7 min till fots‬
  • Place, Río Tomebamba & Calle Larga
    ‪9 min till fots‬
  • Airport, Cuenca (CUE-Mariscal Lamar)
    ‪8 min med bil‬

Rumsalternativ

Enkelrum

  • 16 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Dubbelrum

  • 16 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng

Trippelrum

  • 27 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 2 enkelsängar

Svit

  • 70 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 2 dubbelsängar

Liknande boenden

Om boendet

Hotel NASS Casa Coronel

Detta hotell är en rökfri anläggning och ståtar med en restaurang, en bar/lounge och en snackbar/deli. Parkeringsservice ingår. Här erbjuds dessutom bland annat ett business-center (öppet dygnet runt), ett konferenscenter och ett kafé.
Hotel NASS Casa Coronel har 12 rum som har ingång från loftgång samt värdeförvaringsskåp och mörkläggningsgardiner. Rummen är individuellt möblerade och inredda. Sängar med bäddmadrasser samt egyptiska bomullslakan, duntäcken och sängtillbehör av högsta kvalitet. Kuddmeny finns tillgänglig. 32-tums plasma-tv med satellitpremiumkanaler.

Badrummen har regndusch. Skrivbord och telefon finns. Allergitestade sängkläder och hårtork kan fås på begäran. Uppbäddningsservice erbjuds varje kväll och städning sker dagligen.

Detta hotell har bland annat en bubbelpool.
Hotel NASS Casa Coronel ligger i Cuenca historiska centrum, nära Parque San Blas och mindre än fem minuters promenad från Mercado de Artesanias Rotary. Detta hotell har 3 stjärnor och välkomnar gäster med 12 rum och bekvämligheter som gratis parkeringsservice, en bubbelpool och business-service dygnet runt.
Restaurangalternativ
Hotellet har både restaurang och bar. Du kan beställa mat från rumsservice eller fylla på med energi på deras kafé.
Rum
Din 32-tumss plasma-tv har satellitkanaler. På rummet finns regndusch, samt en bekväm säng med bäddmadrass, egyptiska bomullslakan och kuddmeny. Dessutom erbjuds bekvämligheter som kylskåp, värdeförvaringsskåp och telefon.
På boendet
Gäster på Hotel NASS Casa Coronel har tillgång till en bubbelpool, ett konferenscenter och business-service dygnet runt. Här erbjuds gratis parkeringsservice, samt flygplatstransfer (tillgänglig dygnet runt) för USD 5 per fordon enkel resa. Personalen i receptionen är tillgänglig dygnet runt och hjälper dig gärna med tillgång till värdeskåp, förvaring av värdesaker samt kemtvätt/tvättjänster. Här finns dessutom gratis dagstidningar, en terrass och tvättmöjligheter.
Det finns restaurang på plats, men även kafé och snackbar/deli. Du kan njuta av en drink på baren/loungen. Ett business-center (öppet dygnet runt) och mötesrum erbjuds.

Möteslokaler på detta hotell är 120 kvadratmeter och här finns konferenscenter. Bubbelpool, en terrass och hjälp med bokning av biljetter och guidade turer finns tillgängliga på Hotel NASS Casa Coronel. Transport till/från flygplatsen (tillgänglig dygnet runt) erbjuds mot en avgift. Parkeringsplatser finns på området och tilldelas efter principen först till kvarn.

Detta hotell i Cuenca är i kolonial stil och tillåter inte rökning.

Don vitto – restaurang som serverar frukost, lunch och middag. Gästerna kan beställa drinkar och umgås vid baren.
Boendet har rumsservice (under begränsade tider).

Hotellbekvämligheter

Parkering och transport

  • Parkering på området med begränsad höjd
  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt på begäran mot en tilläggsavgift
  • Avgiftsfri parkeringsservice på området
  • Begränsad parkeringsservice på området

Mat och dryck

  • En bar/lounge
  • En restaurang
  • Ett kafé/fik
  • Snackbar/deli

Restauranger på området

  • don vitto

Att göra

  • Bubbelpool
  • Shopping
  • Tv i allmänna utrymmen

Familjevänligt

  • Kylskåp på rummet
  • Ljudisolerade rum
  • Snackbar/deli
  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Gratis dagstidningar i lobbyn
  • Låsbara skåp
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Kemtvätt/tvättservice
  • Städning varje dag
  • Uppbäddningsservice

Business-service

  • Business-service dygnet runt
  • Konferenscenter (120 kvadratmeter utrymme)
  • Mötesrum

Utomhus

  • Terrass

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Ingen hiss
  • Stödhandtag nära toalett

Mer

  • 1 byggnad
  • 4 våningar
  • Byggdes 1893
  • Kolonial arkitektur
  • Rökfritt boende

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Allergitestade sängkläder
  • Bäddmadrass
  • Duntäcke
  • Egyptiska bomullslakan
  • Kuddmeny
  • Mörkläggningsgardiner

Badrum

  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork (på begäran)
  • Privat badrum
  • Regndusch

Underhållning

  • 32-tums plasma-tv med premiumsatellitkanaler

Mat och dryck

  • Begränsad rumsservice
  • Kylskåp

Mer

  • Enskild inredning
  • Enskild möblering
  • Ingång från loftgång
  • Ljudisolerade rum
  • Skrivbord
  • Telefon
  • Värdeförvaringsskåp

Regler

Incheckning

Checka in från: 07.00. Checka in fram till: 23.00.
Tidig incheckning i mån av tillgång
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 15 år

Utcheckning

Utcheckning innan 12.00
Sen utcheckning i mån av tillgång
Avgift för sen utcheckning: USD 10

Incheckningsinstruktioner

Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Om du planerar att ankomma efter 23.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

  • Husdjur: USD 5 per husdjur, per natt
  • Endast hundar tillåts
  • Upp till 1 per rum
  • Begränsningar gäller
  • Hör av dig till boendet med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för mer information

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Extrasängar finns inte tillgängliga.
  • Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Kontantdeposition: USD 46.36 per natt för gäster under 20 år
  • Du kan behöva betala följande kostnader på boendet: ecuadoriansk moms (15 %). Utländska resenärer som visar upp ett giltigt pass och ett turistvisum som visar att de inte är bosatta i Ecuador kan slippa betala moms.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för flygtransfer: USD 5 per fordon (enkel resa)
  • Avgift för husdjur: USD 5 per husdjur per natt
  • Avgift för sen utcheckning: USD 10 (endast i mån av tillgång)

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort.
Gäster måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gäster som anländer efter 23.00 måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen. Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Observera att det här boendet kan neka särskilda bokningar vid gruppevenemang eller fester, vilket inkluderar möhippor och svensexor.
  • Kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen för att ordna för ditt husdjur (relaterade kostnader går att hitta i sektionen för avgifter).
  • Alkohol är inte tillåtet på Hotel NASS Casa Coronel.

Boendet kallas även

Coronel Cuenca
Hotel NASS Casa Coronel Cuenca
Hotel Coronel Cuenca
NASS Casa Coronel Cuenca
NASS Casa Coronel
Hotel NASS Casa Coronel Hotel
Hotel NASS Casa Coronel Cuenca
Hotel NASS Casa Coronel Hotel Cuenca