The Uncle's House

Fotogalleri för The Uncle's House

Standard dubbelrum - 1 dubbelsäng | Sängtillbehör av högsta kvalitet, duntäcken och memory foam-madrasser
Superior dubbelrum - 1 dubbelsäng eller enkelsängar | Utsikt mot staden
Lobby
Utsikt från luften
Reception

Recensioner

9,0 av 10,
Underbart

Populära bekvämligheter

  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
  • Frukost tillgänglig
  • Städning
  • Kök

Utforska området

Se på karta
Via Antonino Di Sangiuliano 278, Catania, Provincia di Catania, 95124
  • Place, Piazza Stesicoro
    ‪3 min till fots‬
  • Place, Piazza del Duomo
    ‪3 min till fots‬
  • Place, Duomo di Catania
    ‪5 min till fots‬
  • Airport, Catania (CTA-Fontanarossa)
    ‪7 min med bil‬

Rumsalternativ

Standard dubbelrum - 1 dubbelsäng

  • 16 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Standard trippelrum

  • 17 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 enkelsäng ELLER 3 enkelsängar

Superior dubbelrum - 1 dubbelsäng eller enkelsängar

  • Utsikt mot staden
  • 16 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng ELLER 2 enkelsängar

Deluxe trippelrum

  • Utsikt mot staden
  • 23 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 enkelsäng ELLER 3 enkelsängar

Liknande boenden

Om boendet

The Uncle's House

Rökfria The Uncle's House är ett pensionat med wi-fi i allmänna utrymmen, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och bankomat/banktjänster. Gäster får även tillgång till bekvämligheter som flerspråkig personal. Handdukarna byts på begäran
The Uncle's House erbjuder 6 luftkonditionerade rum med espressobryggare och gratis flaskvatten. Sängarna har memory foam-madrasser samt duntäcken och sängtillbehör av högsta kvalitet. Gäster har tillgång till delat/gemensamt kök. Badrummen har dusch med regndusch, tofflor och hårtorkar.

Gäster har tillgång till gratis wi-fi. 47-tums smart-tv med satellitkanaler. Allergitestade sängkläder och byte av handdukar kan fås på begäran. Städning sker dagligen.

The Uncle's House i Centrala Catania ligger mindre än fem minuters promenad från Piazza del Duomo och mindre än en kvarts promenad från populära attraktioner som Duomo di Catania. Detta pensionat med 4 stjärnor har 6 rum, vilka ståtar med bekvämligheter som espressobryggare, smart-tv och tv.
Restaurangalternativ
Lokal frukost är tillgänglig dagligen mellan 07.00 och 11.00 mot en avgift.
Rum
Här får du tillgång till gratis wi-fi och en 47-tumss smart-tv med satellitkanaler. Samtliga sängar med memory foam-madrasser har sängtillbehör av högsta kvalitet och duntäcken, och i badrummen finns regnduschar, hårtorkar och tofflor. Espressobryggare, skrivbord och garderob är också tillgängliga. Handdukarna byts på begäran
På boendet
The Uncle's House erbjuder wi-fi i allmänna utrymmen och en bankomat. Gäster erbjuds flygplatstransfer (tillgänglig dygnet runt) för EUR 25 per fordon enkel resa. Flerspråkig personal kan hjälpa dig med bagageförvaring och bokning av guidade turer och biljetter.
The Uncle's House lockar med flerspråkig personal, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och bankomat/banktjänster. I allmänna utrymmen finns wi-fi tillgängligt mot en avgift. Transport till/från flygplatsen (tillgänglig dygnet runt) erbjuds mot en avgift. The Uncle's House helrenoverades januari 2019.

Detta pensionat i Catania har 4 stjärnor och tillåter inte rökning.

Mot en avgift kan gäster dagligen äta frukost med lokala rätter och 07.00 till 11.00.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: wi-fi (tilläggsavgift)

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området
  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt på begäran mot en tilläggsavgift

Mat och dryck

  • Frukost med lokala rätter tillgänglig dagligen 07.00–11.00 mot en avgift: EUR 5 per person

Familjevänligt

  • Ljudisolerade rum

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Guideböcker
  • Uttagsautomat

Gästtjänster

  • Byte av handdukar på begäran
  • Flerspråkig personal
  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Städning varje dag

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Tillgång till övre våningsplan endast via trappor
  • Väl upplyst gång till ingången

Mer

  • 2 våningar
  • Hela boendet renoverat - januari 2019
  • Miljövänliga rengöringsprodukter används
  • Rökfritt boende

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Allergitestade sängkläder
  • Duntäcke
  • Memory foam-madrass
  • Mörkläggningsgardiner
  • Sängtillbehör av högsta kvalitet

Badrum

  • Dusch
  • Hårtork
  • Privat badrum
  • Regndusch
  • Schampo
  • Toalettpapper
  • Tofflor
  • Tvål

Underhållning

  • 47-tums smart-tv med satellitkanaler

Mat och dryck

  • Espressobryggare
  • Gratis vatten på flaska
  • Restaurangguider
  • Tillgång till delat kök

Mer

  • Anslutande rum tillgängliga
  • LED-lampor
  • Ljudisolerade rum
  • Luftkonditionering
  • Skrivbord
  • Värme (klimatreglerad)

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 19.00.
Avgift för sen incheckning: EUR 25 för incheckning mellan 19.00 och 23.30
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Incheckningsinstruktioner

Gäster erbjuds transport från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet med reseinformation i förväg med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Receptionen är öppen måndag till lördag (09.00–19.00).
Gäster som anländer utanför de vanliga incheckningstiderna måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner och portkod. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Kontakta boendet minst 24 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Om du planerar att ankomma efter 19.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
Boendets frukost serveras på en bar som ligger 10 meter bort.

Åtkomst till boendet

Portkod, bemannad reception

Husdjur

  • Inga djur tillåtna

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Barn bor gratis! Barn bor gratis vid bruk av ordinarie sängar.
  • Spjälsängar finns att hyra för EUR 10.0 per natt.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Stadsskatt: 3.50 EUR per person per natt i upp till 4 nätter. Skatten gäller inte barn under 16 år.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för lokal frukost: EUR 5 per person (ungefärligt pris)
  • Avgift för flygtransfer: EUR 25 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 4)
  • Avgift för sen incheckning: EUR 25 för incheckning mellan 19.00 och 23.30
  • Spjälsäng (babysäng): EUR 10.0 per natt

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Gäster bör kontakta boendet i förväg för att boka spjälsängar.
Boendet accepterar kreditkort och kontanter.
Detta boende använder miljövänliga rengöringsprodukter.
Observera att kulturella normer och gästpolicyer kan skilja sig i olika länder och på olika boenden. De policyer som listas är boendets egna.
The Uncle's House erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Kontakta boendet med uppgifter om din ankomst genom att ringa numret i bokningsbekräftelsen. Receptionen är öppen under dessa tider:
  • Måndag–lördag: 09.00–19.00
Gäster måste kontakta boendet minst 24 timmar innan ankomst med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gäster som anländer efter 19.00 måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen. Gäster som anländer utanför de vanliga incheckningstiderna får ett e-postmeddelande med särskilda incheckningsinstruktioner och portkod. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer boendets avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Alla gäster, även barn, måste närvara vid incheckning och uppvisa statligt utfärdad legitimation eller pass.
  • Kontanttransaktioner på plats kan inte överskrida EUR 5000, på grund av nationella bestämmelser. För mer information kan du kontakta boendet med uppgifterna från din bokningsbekräftelse.
  • Barn bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
  • Endast registrerade gäster är tillåtna på rummen.
  • I mån av tillgång kan anslutande rum efterfrågas genom att kontakta boendet med hjälp av numret på din bokningsbekräftelse.

Boendet kallas även

The Uncle's House Catania
The Uncle's House Guesthouse
The Uncle's House Guesthouse Catania