Hotel Casa del Gobernador

4.5-stjärnigt boende

Fotogalleri för Hotel Casa del Gobernador

Reception
Property video
Boendets fasad
Vardagsrum
Reception

Recensioner

9,6 av 10,
Enastående

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Frukost ingår
  • Spa
  • Husdjursvänligt
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang

Utforska området

Se på karta
Calle cochera del gobernador, 33-23, Cartagena, bolivar, 130001
  • Place, Klocktorn
    ‪2 min till fots‬
  • Place, Cartagenas murar
    ‪5 min till fots‬
  • Place, Cartagena de Indias konferenscenter
    ‪5 min till fots‬
  • Airport, Rafael Núñez Intl. Airport (CTG), Cartagena, Colombia
    ‪16 min med bil‬

Rumsalternativ

Colonial Standard, 1 Queen Bed

10,0 av 10
Enastående
(8 recensioner)
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Colonial Deluxe, 1 King Bed

  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Design Suite, 1 King Bed (Suite El Aljibe)

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Colonial Standard Twin 2 Queen Beds

  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 queensize-sängar
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Om boendet

Hotel Casa del Gobernador

Rökfria Hotel Casa del Gobernador är ett hotell som har en utomhuspool, en restaurang och 2 barer/lounger. Dessutom erbjuds gratis frukost enligt egen beställning, gratis wi-fi i allmänna utrymmen och gratis mottagning. Här erbjuds dessutom bland annat en bar vid poolen, en snackbar/deli och en takterrass.
Hotel Casa del Gobernador erbjuder 12 luftkonditionerade rum med minibar och värdeförvaringsskåp (laptopanpassade). Sängar med Select Comfort-madrasser samt egyptiska bomullslakan, duntäcken och sängtillbehör av högsta kvalitet. Detta hotell i Cartagena erbjuder sina gäster gratis wi-fi, med en hastighet på 50+ Mbps.

Badrummen har badkar eller dusch, tofflor och hårtorkar. Boendet tillhandahåller skrivbordsstolar och telefon; gratis lokalsamtal ingår (restriktioner kan förekomma). Dessutom har rummen gratis flaskvatten och strykjärn/strykbräda. Massage på rummet och allergitestade sängkläder kan fås på begäran. Städning sker dagligen.

Detta hotell har bland annat en utomhuspool och gratis cyklar.
Gäster kan skämma bort sig med en spabehandling på plats. Här erbjuds tjänster som djupmassage, massage med varma stenar, ansiktsbehandlingar och kroppsinpackningar.
Hotel Casa del Gobernador i Cartagena stad med murar ligger en kort promenad från Cartagena de Indias konferenscenter och mindre än tre kilometer från andra populära sevärdheter, som Bocagrande-stranden. Detta hotell med 4,5 stjärnor har 12 rum och ståtar med gratis frukost samt en utomhuspool och gratis wi-fi på rummet.
Restaurangalternativ
Gratis frukost enligt egen beställning serveras dagligen mellan 07.00 och 10.00. Du kan avnjuta en måltid på restaurangen, ta något att dricka på deras kafé och träffa andra gäster på deras gratis mottagning med manager, som anordnas varje dag.
Rum
Gäster håller sig uppkopplade med gratis wi-fi. Samtliga sängar med Select Comfort-madrasser har egyptiska bomullslakan och duntäcken, och i badrummen finns hårtorkar och tofflor. Dessutom erbjuds minibarer, gratis lokalsamtal och bärbara fläktar.
På boendet
På Hotel Casa del Gobernador har gäster tillgång till en utomhuspool, en takterrass och gratis wi-fi i allmänna utrymmen. Gäster erbjuds flygplatstransfer (tillgänglig dygnet runt) för USD 40.00 per rum enkel resa. Receptionen är bemannad dygnet runt och kan hjälpa dig med bagageförvaring och conciergetjänster. LOCALIZEDetta hotell i lyxstil har dessutom kaffe/te i allmänt utrymme, gratis cyklar och expressincheckning.
Hotel Casa del Gobernador erbjuder gäster tillgång till en utomhuspool och gratis cyklar. Det finns restaurang på plats, men även kafé och snackbar/deli. Du kan njuta av en drink på en av barerna. Du har att välja mellan 2 barer/lounger och bar vid poolen. Gratis frukost serveras dagligen och kostnadsfri mottagning med manager erbjuds varje kväll. I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi.

Takterrass, spatjänster och kaffe i allmänt utrymme finns på Hotel Casa del Gobernador i lyxstil. Transport till/från flygplatsen (tillgänglig dygnet runt) erbjuds mot en avgift.

Detta hotell i Cartagena är i kolonial stil och tillåter inte rökning.

Gäster kan äta gratis frukost enligt egen beställning dagligen från 07.00 till 10.00. Mottagning med manager arrangeras gratis varje dag på detta hotell.
Hotel Casa del Gobernador har en restaurang.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Wi-fi-hastighet på rummet: 50+ Mbps
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området
  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt på begäran mot en tilläggsavgift

Mat och dryck

  • Gratis frukost enligt egen beställning tillgänglig alla dagar 07.00–10.00
  • 2 barer/lounger
  • En bar vid poolen
  • En poolbar
  • En restaurang
  • Ett kafé/fik
  • Gratis mottagning med hotellmanager varje dag
  • Kaffe och te i gemensamma utrymmen
  • Måltider för par/privata måltider
  • Snackbar/deli

Att göra

  • Gratis cykeluthyrning
  • Utomhuspool

Familjevänligt

  • Ljudisolerade rum
  • Snackbar/deli
  • Tvättmöjligheter
  • Utomhuspool

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Guideböcker
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter
  • Vattenautomat

Gästtjänster

  • Bröllopstjänster
  • Conciergetjänster
  • Portier/piccolo
  • Romantiska paket och paket för frieri
  • Städning varje dag

Utomhus

  • Poolparasoller
  • Solstolar vid poolen
  • Takterrass
  • Utomhusmöbler

Spa

  • Ansiktsbehandlingar
  • Djupmassage
  • Gravidmassage
  • Kroppsinpackningar
  • Kroppsskrubbningar
  • Manikyr/pedikyr
  • Massage med varma stenar
  • Massage på rummet

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Anpassade dörrhandtag
  • Förstorande spegel
  • Hiss (89 centimeter bred dörr)
  • Tunn matta i allmänna utrymmen
  • Väl upplyst gång till ingången

Mer

  • 1 byggnad
  • 4 våningar
  • Bankettsal
  • Gemensamt vardagsrum
  • Kolonial arkitektur
  • Rökning ej tillåten

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Allergitestade sängkläder
  • Duntäcke
  • Egyptiska bomullslakan
  • Select Comfort-madrass

Badrum

  • Badkar eller dusch
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum
  • Schampo
  • Toalettpapper
  • Tofflor
  • Tvål

Mat och dryck

  • Champagneservice
  • Gratis vatten på flaska
  • Kockservice
  • Minibar
  • Restaurangguider

Mer

  • Fristående fläkt
  • Gratis lokalsamtal
  • Kontorsstol
  • Laptopanpassat värdeförvaringsskåp
  • Ljudisolerade rum
  • Luftkonditionering
  • Mobilnyckel
  • Strykjärn/strykbräda
  • Telefon

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: när som helst.
Snabb incheckning tillgänglig
Minimiålder för incheckning - 25 år

Utcheckning

Utcheckning innan 12.00
Snabb utcheckning tillgänglig

Incheckningsinstruktioner

Boendet erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet 72 timmar innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera hämtning.
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Det är rekommenderat för gäster att hämta auto check in mobilapp innan incheckning
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

  • Husdjur: USD 30 per boende, per vistelse
  • Endast hundar tillåts
  • Mat- och vattenskålar erbjuds

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Barn bor gratis! Ett barn upp till 11 år bor gratis vid bruk av ordinarie sängar.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Du kan behöva betala följande kostnader på boendet: colombiansk moms (19 %). Utländska resenärer som betalar med ett utländskt kort eller via banköverföring från ett annat land och som visar upp ett giltigt pass samt turistvisum som visar att de inte är bosatta i Colombia kan slippa betala moms. Undantaget gäller endast bokningar av paketresor för turister (boende plus någon annan resekomponent).

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för flygtransfer: USD 40.00 per rum (enkel resa)
  • Avgift för husdjur: USD 30 per boende per vistelse

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
Hotel Casa del Gobernador erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Kontakta boendet genom att ringa numret i bokningsbekräftelsen 72 timmar innan ankomsten med uppgifter om din ankomst. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst. Det är rekommenderat för gäster att hämta boendets auto check in mobilapp före incheckning
Boendets registreringsnummer 41902
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • För besökare som reser med barn kan boendet kräva att få se följande dokument: Vid incheckning kan en föräldrar som reser till Colombia med barn under 18 år behöva visa barnets födelsebevis och identitetshandling med bild (pass för icke-colombianska medborgare). En släkting eller förmyndare som reser till Colombia med barnet kan behöva visa upp ett uttalande där båda föräldrarna godkänner resan, med attesterad signatur och kopia av båda föräldrarnas identitetshandlingar. Om endast en av föräldrarna reser till Colombia med barnet kan denna förälder behöva visa attesterat godkännande av resan, som signerats av den andra föräldern. Besökare som avser att resa till Colombia med barn bör samråda med det colombianska konsulatet för att få mer information.
  • Poolen är tillgänglig från 07.30 till 19.00.
  • Bokning behövs för massage. Vill du boka kan du kontakta detta hotell innan ankomst, med hjälp av informationen i din bokningsbekräftelse.
  • Ett barn som är upp till 11 år bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.

Boendet kallas även

Casa Del Gobernador Cartagena
Hotel Casa del Gobernador Hotel
Hotel Casa del Gobernador cartagena
Hotel Casa del Gobernador Hotel cartagena