Hotel Acquamarina

3.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för Hotel Acquamarina

En säsongsöppen utomhuspool och solstolar
Exteriör
Boendets ingång
Lobbylounge
Buffé

Recensioner

9,0 av 10,
Underbart

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Husdjursvänligt
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering

Utforska området

Se på karta
Via Virgilio, 106, Bellaria-Igea Marina, RN, 47814
  • Place, Bar Tai sister
    ‪2 min till fots‬
  • Place, Parco del Gelso
    ‪5 min till fots‬
  • Place, Bellaria Igea Marina
    ‪3 min med bil‬
  • Airport, Rimini (RMI-Federico Fellini Intl.)
    ‪31 min med bil‬

Rumsalternativ

Classic dubbelrum

  • 11 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng ELLER 2 enkelsängar

Classic trippelrum

  • 13 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 1 enkelsäng

Standard dubbelrum

  • 11 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng ELLER 2 enkelsängar

Standard trippelrum

  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 enkelsäng

Classic enkelrum

  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng

Classic fyrbäddsrum

  • 4 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 1 våningssäng (enkel)

Standard fyrbäddsrum

  • 4 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 1 våningssäng (enkel)

Standard enkelrum

  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng

Liknande boenden

Om boendet

Hotel Acquamarina

Hotel Acquamarina är ett hotell där gäster erbjuds tillgång till en restaurang, en bar/lounge och en säsongsöppen utomhuspool. Dessutom erbjuds gratis wi-fi i allmänna utrymmen och avgiftsfri parkering.
Hotel Acquamarina erbjuder 45 luftkonditionerade rum med värdeförvaringsskåp och hårtork. Rummen har balkonger. Platt-tv finns på rummen.

Badrummen har dusch, bidéer och gratis toalettartiklar. Detta hotell i Bellaria-Igea Marina erbjuder sina gäster gratis wi-fi. Städning sker dagligen.

Detta hotell har bland annat en säsongsöppen utomhuspool.
Hotel Acquamarina ligger i Igea, en kort promenad från Parco del Gelso och mindre än två kilometer från Bellaria Igea Marina. Detta hotell med 3 stjärnor har 45 rum och ståtar med en restaurang, gratis wi-fi på rummet och avgiftsfri parkering.
Restaurangalternativ
Hotellet har både bar och restaurang, där du kan äta och dricka gott under din vistelse. Frukostbuffé serveras dagligen från 08.00 till 10.00 mot en avgift.
Rum
Gäster har tillgång till en platt-tv och håller sig uppkopplade med gratis wi-fi. Badrummen har hårtorkar, gratis toalettartiklar och bidéer. Till bekvämligheterna hör dessutom balkonger, värdeförvaringsskåp och skrivbord.
På boendet
Hotel Acquamarina erbjuder gratis wi-fi i allmänna utrymmen och en säsongsöppen utomhuspool. Här har du tillgång till avgiftsfri parkering. Receptionspersonalen kan hjälpa dig med bagageförvaring och ge lokala restaurangtips.
Det finns restaurang på plats. Du kan njuta av en drink på baren/loungen. Gratis wi-fi finns i allmänna utrymmen. Det finns parkeringsplatser som är gratis.
Mot en avgift kan gäster dagligen äta frukostbuffé och 08.00 till 10.00.
Restaurang på platsen - restaurang som specialiserar sig på regionala rätter och serverar lunch och middag. Bokning krävs.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • Frukostbuffé tillgänglig dagligen 08.00–10.00 mot en avgift: EUR 10 för vuxna ochEUR 10 för barn
  • En bar/lounge
  • En restaurang

Att göra

  • Säsongsöppen utomhuspool

Familjevänligt

  • Säsongsöppen utomhuspool

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Reception öppen under begränsade tider

Gästtjänster

  • Städning varje dag

Utomhus

  • Solstolar vid poolen

Bekvämligheter på rummet

Badrum

  • Bidé
  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum

Underhållning

  • Platt-TV

Mer

  • Luftkonditionering
  • Skrivbord
  • Värdeförvaringsskåp
  • Värme

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 00.00.
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 09.30

Incheckningsinstruktioner

Receptionen är öppen alla dagar 08.00–00.00.
Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Reception (begränsade öppettider)

Husdjur

  • Husdjur: EUR 5.00 per husdjur, per natt
  • Upp till 1 per rum
  • Endast vissa rum, begränsningar gäller
  • Du kan be om ett rum där husdjur tillåts genom att höra av dig till boendet med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen
  • Assistanshundar är avgiftsbefriade.

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Extrasängar finns inte tillgängliga.
  • Spjälsängar finns att hyra för EUR 20.0 per dag.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • En stadsskatt tas ut av staden och betalas på boendet. Skatten är säsongsbunden och gäller inte alltid året om. Undantag från skatten kan finnas. Kontakta boendet med hjälp av uppgifterna i bokningsbekräftelsen för mer information.
  • Stadsskatt: Från 1 oktober till 31 maj, EUR 0.00 per person per natt upp till 6 nätter. Skatten gäller inte barn under 18 år.
  • Stadsskatt: Från 1 juni till 30 september, EUR 1.50 per person per natt upp till 6 nätter. Skatten gäller inte barn under 18 år.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för frukostbuffé: EUR 10 för vuxna och EUR 10 för barn
  • Avgift för husdjur: EUR 5.00 per husdjur per natt
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar
  • Spjälsäng (babysäng): EUR 20.0 per dag

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Receptionen har öppet varje dag från 08.00 till 00.00.
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Alla gäster, även barn, måste närvara vid incheckning och uppvisa statligt utfärdad legitimation eller pass.
  • Kontanttransaktioner på plats kan inte överskrida EUR 5000, på grund av nationella bestämmelser. För mer information kan du kontakta boendet med uppgifterna från din bokningsbekräftelse.
  • Husdjur tillåts endast i vissa rum; andra restriktioner gäller (relaterade kostnader går att hitta i sektionen för avgifter). Kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen för att ordna för ditt husdjur.

Nationell betygssättning

Det här boendet har tilldelats sin officiella stjärngradering av the local rating authority.

Boendet kallas även

Hotel Acquamarina Hotel Bellaria-Igea Marina
Hotel Acquamarina Hotel
Hotel Acquamarina Bellaria-Igea Marina
Hotel Acquamarina Hotel Bellaria-Igea Marina
Hotel Acquamarina Bellaria-Igea Marina
Hotel Acquamarina Hotel