Sapphire City Hotel

4.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för Sapphire City Hotel

Sängtillbehör av högsta kvalitet och minibar
Executive-rum | Sängtillbehör av högsta kvalitet och minibar
Exteriör
Deluxe dubbelrum eller tvåbäddsrum - icke-rökare - utsikt mot staden | Sängtillbehör av högsta kvalitet och minibar
Terrass/Patio

Recensioner

7,8 av 10,
Bra

Populära bekvämligheter

  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Frukost tillgänglig
  • Bar
  • Tvättjänster
1 112 kr
inklusive skatter och avgifter
17 feb. – 18 feb.

Utforska området

Se på karta
64, Nizami Street, Baku, AZ1095
  • Place, Nizami Street
    ‪1 min till fots‬
  • Place, Baku City Circuit
    ‪1 min till fots‬
  • Place, Fountain Square
    ‪2 min till fots‬
  • Airport, Baku (GYD-Heydar Aliyev Intl.)
    ‪22 min med bil‬

Rumsalternativ

Standard dubbelrum eller tvåbäddsrum

  • Utsikt mot staden
  • 25 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng ELLER 2 enkelsängar

Executive-rum

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • Utsikt mot staden
  • 40 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng ELLER 2 enkelsängar

Deluxe dubbelrum

  • Utsikt mot staden
  • 32 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Deluxe dubbelrum eller tvåbäddsrum - icke-rökare - utsikt mot staden

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • Utsikt mot staden
  • 32 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng ELLER 2 enkelsängar

Deluxe Room

  • 2 sovplatser

Standard Room

  • 2 sovplatser

Executive Room

  • 2 sovplatser

Deluxe Double Or Twin Room, Non Smoking, City View

  • 2 sovplatser

Liknande boenden

Om boendet

Sapphire City Hotel

Hotell med takterrass i anslutning till ett shoppingcenter i Baku
Sapphire City Hotel är ett hotell där gäster erbjuds tillgång till en restaurang, en bar/lounge och en snackbar/deli. Här ingår wi-fi i allmänna utrymmen. Gäster får även tillgång till bekvämligheter som en takterrass, rumsservice dygnet runt och conciergetjänster.
Sapphire City Hotel erbjuder 42 rum med minibar och värdeförvaringsskåp. Sängarna har sängtillbehör av högsta kvalitet. Plasma-tv med kabelkanaler. Badrummen har dusch, badrockar, tofflor och bidéer.

Gäster har tillgång till gratis wi-fi. Skrivbord och telefon finns. Dessutom har rummen gratis flaskvatten och hårtork. Uppbäddningsservice erbjuds varje kväll, städning sker dagligen och strykjärn/strykbräda finns på begäran.

Sapphire City Hotel ligger nära populära attraktioner som Nizami Street och Baku City Circuit. Detta hotell med 4 stjärnor har 42 rum och ståtar med en restaurang, gratis wi-fi på rummet och en takterrass. Hotellet ligger centralt i Baku, i anslutning till ett shoppingcenter och en kort promenad från Fountain Square och Nizami-museet.
Restaurangalternativ
Hotellet har både bar och restaurang, där du kan äta och dricka gott under din vistelse. Du kan stanna kvar på rummet och beställa nåt gott från rumsservice dygnet runt. Frukostbuffé är tillgänglig dagligen mellan 07.00 och 09.00 mot en avgift.
Rum
Din plasma-tv har kabelkanaler, och du håller dig uppkopplad med gratis wi-fi. Samtliga sängar har sängtillbehör av högsta kvalitet och i badrummen finns hårtorkar och gratis toalettartiklar. Minibarer, vattenkokare och värdeförvaringsskåp är också tillgängliga.
På boendet
På Sapphire City Hotel har gäster tillgång till en takterrass, gratis wi-fi i allmänna utrymmen och en terrass. Gäster erbjuds flygplatstransfer (tillgänglig dygnet runt) för AZN 60 per fordon enkel resa. Personalen i receptionen är tillgänglig dygnet runt och hjälper dig gärna med bokning av guidade turer och biljetter, förvaring av värdesaker samt kemtvätt/tvättjänster. Detta hotell har dessutom bankettsal.
Bekvämligheter
  • Nära Nizami Street och Baku City Circuit
  • Gratis wi-fi på rummet och i allmänna utrymmen
  • Restaurang
  • Takterrass
Det finns restaurang och snackbar/deli på plats. Du kan njuta av en drink på baren/loungen. I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi. Transport till/från flygplatsen (tillgänglig dygnet runt) erbjuds mot en avgift. Takterrass, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och conciergetjänster finns på Sapphire City Hotel som passar dem som reser i arbetet.

Rökning tillåts endast på särskilda platser på detta hotell med 4 stjärnor i Baku.

Mot en avgift kan gäster dagligen äta frukostbuffé och 07.00 till 09.00.
Sapphire City Terrace - restaurang som specialiserar sig på östeuropeiska köket och serverar frukost, lunch och middag. Gästerna kan beställa drinkar och umgås vid baren. Öppet dygnet runt.
Boendet har rumsservice dygnet runt.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området
  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt på begäran mot en tilläggsavgift

Mat och dryck

  • Frukostbuffé tillgänglig dagligen 07.00–09.00 mot en avgift: AZN 25 för vuxna ochAZN 25 för barn
  • En bar/lounge
  • En restaurang
  • Snackbar/deli

Restauranger på området

  • Sapphire City Terrace

Familjevänligt

  • Ljudisolerade rum
  • Snackbar/deli

Bekvämligheter

  • Reception öppen dygnet runt
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Conciergetjänster
  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Kemtvätt/tvättservice
  • Städning varje dag
  • Uppbäddningsservice

Utomhus

  • I en provinspark
  • Takterrass

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Gång utan trappsteg till ingången
  • Ingen hiss
  • Mattor i rum
  • Tillgänglighetsanpassad flygplatstransfer

Mer

  • 1 byggnad
  • 5 våningar
  • Bankettsal
  • Byggdes 2015
  • Platser anvisade för rökning

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Sängtillbehör av högsta kvalitet

Badrum

  • Badrockar
  • Bidé
  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum
  • Tofflor

Underhållning

  • Plasma-tv med kabelkanaler

Mat och dryck

  • Elektrisk vattenkokare
  • Gratis vatten på flaska
  • Minibar
  • Rumsservice dygnet runt
  • Tepåsar/snabbkaffe

Mer

  • Ljudisolerade rum
  • Luftkonditionering (klimatreglerad)
  • Skrivbord
  • Strykjärn/strykbräda på begäran
  • Telefon
  • Värdeförvaringsskåp
  • Värme (klimatreglerad)

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 12.00.
Kontaktfri incheckning erbjuds
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 15 år

Utcheckning

Utcheckning innan 12.00
Kontaktfri utcheckning erbjuds

Incheckningsinstruktioner

Boendet erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet 24 timmar innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera hämtning.
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

  • Varken husdjur eller assistanshundar är tillåtna på Sapphire City Hotel

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Barn bor gratis! Ett barn upp till 5 år bor gratis vid bruk av ordinarie sängar.
  • Extrasängar finns att hyra för AZN 50.0 per natt.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Stadsskatt: 1.10 AZN per person per natt
  • Administrationsavgift: 1.3 AZN per person per natt

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för frukostbuffé: AZN 25 för vuxna och AZN 25 för barn
  • Avgift för flygtransfer: AZN 60 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 4)
  • Avgift för extrasäng: AZN 50.0 per natt
  • Administrationsavgift: 1.3 AZN per natt

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Namnet på kreditkortet som används vid incheckning för att betala för oförutsedda utgifter måste vara detsamma som huvudnamnet på rumsbokningen.
Boendet accepterar kreditkort och kontanter.
Boendet förbehåller sig rätten att reservera belopp på gästens kreditkort före ankomst.
Oljud utanför kan höras in på rummen.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Sapphire City Hotel erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Kontakta boendet genom att ringa numret i bokningsbekräftelsen 24 timmar innan ankomsten med uppgifter om din ankomst. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Om du behöver visum för inresa till landet kan vissa boenden hjälpa dig med några av handlingarna som behövs för din ansökan. Boendet kan ta betalt för dessa tjänster även om du avbokar din vistelse. Eventuella avtal görs uteslutande mellan boendet och dig. För mer information kan du kontakta boendet med uppgifterna i din bokningsbekräftelse.
  • Ett barn som är upp till 5 år bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
  • Husdjur och assistanshundar är inte tillåtna på plats.

Nationell betygssättning

Hotelstars Union tilldelar officiella stjärnklassificeringar för boenden i Azerbajdzjan. Detta boende har klassificerats som 4 stjärnor.

Boendet kallas även

Sapphire City Baku
Sapphire City Hotel Baku
Sapphire City Hotel Hotel
Sapphire City Hotel Hotel Baku