Hotel Jagdhof Glashütte

5.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för Hotel Jagdhof Glashütte

En traditionell europeisk byggnad med en innergård, utomhusmöbler och en parkerad bil framför.
Ett formellt matrum med ett runt bord dukat för fyra personer, omgivet av utsmyckade stolar.
Ett område vid poolen med solstolar och en klättervägg.
Ett varmt och väl upplyst rum med en öppen spis, juldekorationer och ett hjorthuvud som hänger på väggen.
En bardisk med en böjd bardisk, barstolar och ett stort utbud av flaskor och glas.

Recensioner

8,6 av 10,
Utmärkt

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Spa
  • Husdjursvänligt
  • Restaurang
  • Gym
  • Frukost tillgänglig

Utforska området

Se på karta
Glashütter Str. 20, Bad Laasphe, NW, 57334
  • Place, Naturpark Rothaargebirge
    ‪1 min till fots‬
  • Place, Skiliftkarussell Winterberg
    ‪54 min med bil‬
  • Place, Cykelparken Winterberg
    ‪56 min med bil‬

Rumsalternativ

Deluxe dubbelrum

  • 30 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Enkelrum

  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng

Comfort dubbelrum för 1 person

  • 24 kvadratmeter
  • 1 sovplats
  • 1 dubbelsäng

Deluxe dubbelrum för 1 person

  • 1 sovplats
  • 1 dubbelsäng

Comfort dubbelrum

  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Maisonette

  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Liknande boenden

Om boendet

Hotel Jagdhof Glashütte

Hotel Jagdhof Glashütte är ett hotell med 3 restauranger, ett fullständigt spa och en inomhuspool. Här finns dessutom bland annat ett fitnesscenter, en bar/lounge och en bastu.
Hotel Jagdhof Glashütte erbjuder 29 rum med gratis produkter i minibar och minibar. Sängarna har sängtillbehör av högsta kvalitet. Kuddmeny finns tillgänglig. Platt-tv med satellitkanaler.

Badrummen har dusch, badrockar och tofflor. Boendet tillhandahåller skrivbord, värdeförvaringsskåp och telefon. Dessutom har rummen gratis flaskvatten och kaffe- och tebryggare. Uppbäddningsservice erbjuds varje kväll, städning sker dagligen och allergitestade sängkläder finns på begäran.

Detta hotell har bland annat en inomhuspool, bastu och fitnesscenter.

Gäster under 14 år får inte vistas i pool.

Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgängliga på plats eller i närheten. Avgifter kan tillkomma.

Detta hotell har ett fullständigt spa där gästerna kan njuta av olika behandlingar. Här erbjuds tjänster som sportmassage, ansiktsbehandlingar och kroppsbehandlingar. Spat är utrustat med en bastu.

Spat är öppet alla dagar. Barn under 14 år får endast vistas i spat under uppsikt av vuxen.

Hotel Jagdhof Glashütte ligger nära Naturpark Rothaargebirge och mindre än fem kilometer från Lahn vandringsled. Detta hotell med 5 stjärnor har 29 rum och ståtar med 3 restauranger, ett fullständigt spa och en inomhuspool.
Restaurangalternativ
Här har gäster gott om alternativ med 3 restauranger, som Jagdhofstuben, där man specialiserar sig på internationell gastronomi. Beställ nåt gott från rumsservice för att stilla hungern utan att lämna rummet, eller släck törsten på boendets bar. Frukostbuffé serveras dagligen från 07.00 till 11.00 mot en avgift.
Rum
Här erbjuds gäster en platt-tv med satellitkanaler. Samtliga sängar har sängtillbehör av högsta kvalitet och kuddmenyer, och i badrummen finns tofflor och badrockar. Dessutom erbjuds gratis produkter i minibar, kaffebryggare och värdeförvaringsskåp.
På boendet
Gäster på Hotel Jagdhof Glashütte erbjuds ett fullständigt spa, en inomhuspool och ett fitnesscenter. Gäster erbjuds flygplatstransfer mot en avgift (tillgänglig på begäran). I receptionen är flerspråkig personal tillgänglig dygnet runt för att hjälpa dig med conciergetjänster, bagageförvaring och kemtvätt/tvättjänster. LOCALIZEDetta hotell i lyxstil har dessutom en bastu, mötesrum och ett konferenscenter.
Hotel Jagdhof Glashütte erbjuder gäster tillträde till ett fullständigt spa, en inomhuspool och bastu. Det finns 3 restauranger på plats. Du kan njuta av en drink på baren/loungen.

Fitnesscenter, bibliotek och en terrass finns tillgängliga på Hotel Jagdhof Glashütte i lyxstil. Transport till/från flygplatsen (tillgänglig på begäran) erbjuds mot en avgift.

Mot en avgift kan gäster dagligen äta frukostbuffé och 07.00 till 11.00.
Jagdhofstuben - restaurang som specialiserar sig på internationell gastronomi och serverar brunch, lunch, middag och lätta måltider. Barnmeny finns. Öppet alla dagar
Fuhrmannskneipe - restaurang som specialiserar sig på regionala rätter och serverar brunch, lunch, middag och lätta måltider. Barnmeny finns. Öppet alla dagar
Ars Vivendi - elegant restaurang som specialiserar sig på fusion-rätter och endast serverar middag. Bokning krävs. Öppet vissa dagar
Boendet har rumsservice (under begränsade tider).

Priser och samarbeten

  • Boendet är medlem av Relais & Chateaux.
  • Hotellbekvämligheter

    Parkering och transport

    • Flygtransfer tur och retur (tilläggsavgift) på begäran

    Mat och dryck

    • Frukostbuffé tillgänglig dagligen 07.00–11.00 mot en avgift: EUR 18 per person
    • 3 restauranger
    • En bar/lounge
    • Kaffe och te i gemensamma utrymmen

    Restauranger på området

    • Ars Vivendi
    • Fuhrmannskneipe
    • Jagdhofstuben

    Att göra

    • Bastu
    • Bibliotek
    • Cykeluthyrning
    • Fullständigt spa
    • Gym
    • Inomhuspool
    • Ångbastu

    Familjevänligt

    • Barnpassning (tilläggsavgift)
    • Extrasäng (tilläggsavgift)
    • Inomhuspool
    • Spjälsäng på rummet
    • Tvättmöjligheter

    Bekvämligheter

    • Bagageförvaring
    • Dagstidningar i lobbyn
    • Reception öppen dygnet runt
    • Tvättmöjligheter
    • Värdeförvaringsskåp i receptionen

    Gästtjänster

    • Conciergetjänster
    • Flerspråkig personal
    • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
    • Kemtvätt/tvättservice
    • Portier/piccolo
    • Städning varje dag
    • Uppbäddningsservice

    Business-service

    • Konferenscenter
    • Mötesrum

    Utomhus

    • Grill
    • I bergen
    • Poolparasoller
    • Solstolar vid poolen
    • Terrass
    • Trädgård

    Fullständigt spa

    • Ansiktsbehandlingar
    • Bastu
    • Spa öppet alla dagar
    • Sportmassage

    Tillgänglighetsanpassning

    • Hiss

    Mer

    • Bankettsal
    • Eldstad i lobbyn

    Bekvämligheter på rummet

    Sovrum

    • Allergitestade sängkläder
    • Extrasäng (tilläggsavgift)
    • Gratis spjälsäng
    • Kuddmeny
    • Sängtillbehör av högsta kvalitet

    Badrum

    • Badrockar
    • Dusch
    • Handdukar tillhandahålles
    • Privat badrum
    • Tofflor

    Underhållning

    • Platt-tv med satellitkanaler

    Mat och dryck

    • Begränsad rumsservice
    • Gratis påfylld minibar
    • Gratis vatten på flaska
    • Te-/kaffebryggare

    Mer

    • Skrivbord
    • Telefon
    • Uppvärmning
    • Värdeförvaringsskåp

    Regler

    Incheckning

    Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 21.00.
    Minimiålder för incheckning - 18 år

    Utcheckning

    Utcheckning innan 11.00

    Incheckningsinstruktioner

    Gäster erbjuds transport från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet med reseinformation i förväg med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
    Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt.
    Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

    Åtkomst till boendet

    Bemannad reception

    Husdjur

    • Husdjur: EUR 18 per husdjur, per dag
    • Mat- och vattenskålar erbjuds
    • Assistanshundar är avgiftsbefriade.

    Barn och extrasängar

    • Barn är välkomna.
    • Extrasängar finns att hyra för EUR 38.00 per dag.
    • Gratis spjälsängar!

    Betalningstyper

    Viktig information

    Avgifter

    Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

    • Stadsskatt: 1.70 EUR per person per natt. Skatten gäller inte barn under 18 år.

    Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

    Extra tillval

    De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

    • Avgift för frukostbuffé: EUR 18 per person (ungefärligt pris)
    • Avgift för husdjur: EUR 18 per husdjur per dag
    • Inga avgifter tas ut för assistanshundar
    • Avgift för extrasäng: EUR 38.00 per dag

    Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

    Att hålla koll på

    Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
    Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
    Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
    Boendet accepterar kreditkort och kontanter.
    På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
    Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
    Hotel Jagdhof Glashütte erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Kontakta boendet med uppgifter om din ankomst genom att ringa numret i bokningsbekräftelsen. Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
    Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

    Boendeklass

    Hotelstars Union tilldelar officiella stjärnklassificeringar för boenden i Tyskland. Detta boende har klassificerats som 5 stjärnor.

    Boendet kallas även

    Glashutte Hotel
    Hotel Glashutte
    Hotel Jagdhof Glashutte
    Hotel Jagdhof Glashutte Bad Laasphe
    Jagdhof Glashutte
    Jagdhof Glashutte Bad Laasphe
    Hotel Jagdhof Glashütte Bad Laasphe
    Hotel Jagdhof Glashütte
    Jagdhof Glashütte Bad Laasphe
    Jagdhof Glashütte
    Hotel Jagdhof Glashütte Hotel
    Hotel Jagdhof Glashütte Bad Laasphe
    Hotel Jagdhof Glashütte Hotel Bad Laasphe