The Richmond Hotel - Adelaide

4.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för The Richmond Hotel - Adelaide

Frukost, lunch och middag serveras
Terrass/Patio
Terrass/Patio
Boendets fasad
Skrivbord, strykjärn/strykbräda, gratis wi-fi och sängkläder

Recensioner

8,8 av 10,
Utmärkt

Populära bekvämligheter

  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Frukost tillgänglig
  • Företagstjänster

Utforska området

Se på karta
128 Rundle Mall, Adelaide, SA, 5000
  • Place, University of Adelaide
    ‪2 min till fots‬
  • Place, Rundle Mall
    ‪3 min till fots‬
  • Place, Adelaides konferenscenter
    ‪12 min till fots‬
  • Airport, Adelaide, SA (ADL)
    ‪11 min med bil‬

Rumsalternativ

Standardrum

8,2 av 10
Mycket bra
(10 recensioner)
  • 20 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng ELLER 1 kingsize-säng

Studio

9,0 av 10
Underbart
(7 recensioner)
  • 24 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng ELLER 2 enkelsängar

Executive-rum

8,6 av 10
Utmärkt
(8 recensioner)
  • 40 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng ELLER 2 enkelsängar

Deluxe-rum - 1 kingsize-säng - utsikt mot staden

  • Utsikt mot staden
  • 40 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Familjestudio - 1 sovrum

8,0 av 10
Mycket bra
(1 recension)
  • 40 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng och 2 enkelsängar

Liknande boenden

Om boendet

The Richmond Hotel - Adelaide

Detta hotell är en rökfri anläggning och ståtar med en restaurang, en bar/lounge och ett konferenscenter. Dessutom erbjuds gratis wi-fi i allmänna utrymmen och avgiftsfri parkering. Här erbjuds dessutom bland annat ett kafé, expressutcheckning samt ett värdeförvaringsskåp i receptionen. Städning är tillgänglig på begäran.
The Richmond Hotel - Adelaide erbjuder 30 rum med kaffe- och tebryggare och hårtork. 34-tums plasma-tv med digitalkanaler.

Badrummen har badkar och dusch och gratis toalettartiklar. Detta hotell i Adelaide erbjuder sina gäster gratis wi-fi. Städning sker på begäran.

The Richmond Hotel - Adelaide ligger i Adelaide Central Business District, mindre än fem minuters promenad från populära attraktioner som Rundle Mall och University of Adelaide. Detta hotell med 30 rum har 4 stjärnor samt gratis wi-fi på rummet, avgiftsfri parkering och ett konferenscenter. Hotellet ligger centralt i Adelaide, i anslutning till ett shoppingcenter och bara en kort promenad från Art Gallery of South Australia och Adelaides botaniska trädgårdar.
Restaurangalternativ
Här hittar du en restaurang, där man serverar frukost, lunch och middag, samt en sportbar. Du kan ladda batterierna på deras kafé. Komplett frukost serveras dagligen från 09.00 till 11.00 mot en avgift.
Rum
Här får du tillgång till gratis wi-fi och en 34-tumss plasma-tv med digitalkanaler. Badrummen har hårtorkar och gratis toalettartiklar. Till bekvämligheterna hör dessutom kylskåp, kaffebryggare och strykjärn/strykbräda. Städning på begäran
På boendet
På The Richmond Hotel - Adelaide har gäster tillgång till gratis wi-fi i allmänna utrymmen, ett konferenscenter och expressutcheckning. Här har du tillgång till avgiftsfri parkering. Personalen kan erbjuda bagageförvaring och värdeförvaringsskåp i receptionen. Här har gäster dessutom tillgång till en terrass, en bankomat och bankettsal.
Det finns restaurang och kafé på plats. Du kan njuta av en drink på baren/loungen. Gratis wi-fi finns i allmänna utrymmen. Det finns 4 tillgängliga möteslokaler. På The Richmond Hotel - Adelaide som passar dem som reser i arbetet finns en terrass, expressutcheckning och värdeförvaringsskåp i receptionen. Det är gratis att parkera.

Detta hotell i Adelaide har 4 stjärnor och tillåter inte rökning.

Mot en avgift kan gäster dagligen äta komplett frukost och 09.00 till 11.00.
The Loft – restaurang som serverar frukost, lunch och middag. Gästerna kan beställa drinkar och umgås vid baren. Barnmeny finns. Happy hour erbjuds.
Basement Bar – sportbar som serverar lunch och lätta måltider. Happy hour erbjuds. Öppet alla dagar

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Parkering på området med begränsad höjd
  • Avgiftsfri, säker och täckt parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • Komplett frukost tillgänglig dagligen 09.00–11.00 mot en avgift: AUD 10–30 per person
  • En bar/lounge
  • En restaurang
  • Ett kafé/fik

Restauranger på området

  • Basement Bar
  • The Loft

Familjevänligt

  • Kylskåp på rummet

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Uttagsautomat
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Städning på begäran

Business-service

  • 4 mötesrum
  • Konferenscenter

Utomhus

  • Terrass

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Hiss (203 centimeter bred dörr)
  • Tillgänglighetsanpassad registreringsdisk (150 centimeter hög)
  • Tillgänglighetsanpassad restaurang
  • Tillgänglighetsanpassat (kan finnas begränsningar)

Mer

  • 5 våningar
  • Art déco-arkitektur
  • Bankettsal
  • Rökfritt boende

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum
  • Separat badkar och dusch

Underhållning

  • 34-tums HD-tv med digitala kanaler

Mat och dryck

  • Elektrisk vattenkokare
  • Kylskåp
  • Te-/kaffebryggare

Mer

  • Luftkonditionering (klimatreglerad)
  • Skrivbord
  • Strykjärn/strykbräda
  • Värme (klimatreglerad)

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 17.00.
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00
Kontaktfri utcheckning erbjuds
Avgift för sen utcheckning: AUD 20
Snabb utcheckning tillgänglig

Incheckningsinstruktioner

Receptionen är öppen måndag till lördag (08.00–17.00).
Gästerna får ett e-postmeddelande med incheckningsinstruktioner inom 72 timmar före ankomst. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst till boendet.
Kontakta boendet minst 48 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Innan ankomst måste du registrera dig online via en säker länk
Efter bokningen kommer du bli ombedd att förse boendet med ditt statligt utfärdade foto-id
Om du planerar att ankomma efter 12.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Kontakta boendet via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen om du har några frågor.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

  • Husdjur är ej tillåtna, men assistanshundar är välkomna

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Extrasängar finns att hyra för AUD 35.0 per dag.
  • Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Deposition: AUD 50 per boende, per natt

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för komplett frukost: AUD 10–30 per person (ungefärligt pris)
  • Avgift för sen utcheckning: AUD 20
  • Avgift för extrasäng: AUD 35.0 per dag

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Namnet på kreditkortet som används vid incheckning för att betala för oförutsedda utgifter måste vara detsamma som huvudnamnet på rumsbokningen.
Boendet accepterar kreditkort och bankkort; ingen kontantbetalning.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: kolmonoxiddetektor, brandsläckare och rökdetektor.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Receptionen är öppen under dessa tider:
  • Måndag–lördag: 08.00–17.00
Gäster måste kontakta boendet minst 48 timmar innan ankomst med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Före ankomst måste gäster registrera dig online via en säker länk. Gäster ombeds att förse boendet med sitt statligt utfärdade foto-id före ankomst. Gäster som anländer efter 12.00 måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen. Gästerna får ett e-postmeddelande med incheckningsinstruktioner 72 timmar före ankomst. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst. Kontakta boendet med hjälp av uppgifterna i bokningsbekräftelsen om du har några frågor.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Boendet kallas även

Hotel Richmond Adelaide
Hotel Richmond Rundle Mall Adelaide
Hotel Richmond Rundle Mall
Richmond Rundle Mall Adelaide
Richmond Rundle Mall
The Richmond Hotel
Hotel Richmond on Rundle Mall
The Richmond Adelaide Adelaide
The Richmond Hotel - Adelaide Hotel
The Richmond Hotel - Adelaide Adelaide
The Richmond Hotel - Adelaide Hotel Adelaide