Palace Hotel Berlin erbjuder utmärkt standard av boende för både affärs- och nöjesresenärer, och är en utmärkt plats för en trivsam och frifull vistelse.
Hotellet tillhandahåller 18 bankettrum på totalt 2400 kvadratmeter, och erbjuder de mest moderna tekniska anordningarna för dina affärsmöten och seminarier. Träningsfantaster kan träna på det välutrustade gymmet, eller koppla av med en bastu. För perfekt avkoppling kan du använda spa- och massageservicen för att återuppliva både kropp och själ. Efter en lång dag kan du även ta ett svalkande dopp i poolen.
Incheckning garanteras från klockan 15.00.
Läge
Hotellet ligger i centrum av staden mellan minneskyrkan, Kurfurstendamm och KaDeWe varuhus, endast några få minuter med bil från Potsdamer Platz och Brandenburg-porten.
Ta A10 så långt som till Nuthetal-korsningen, och därifrån A 115 i riktning mot Berlin-Zehlendorf, följ skyltarna mot "Zentrum" (stadens centrum) så långt som till Kurfürstendamm avfart. Kör längs med Kurfürstendamm i riktning mot "Zentrum" (stadens centrum), sväng vänster vid Café Kranzler och höger vid nästa trafikljus. Därefter håll höger och följ gatan genom tunneln. Vägen till Hotell Palace Berlin ligger på höger sida omedelbart efter tunneln.
Från Berlins flygplatser:
Tegel: Taxi: 20-30 minuter,
Buss X9: 22 minuter,
Tempelhof: Taxi: 20 minuter
Buss 119: 25 minuter
Schönefeld: Taxi: 45 - 60 minuter
S-Bahn linje S9: 48 minuter
Zoo järnvägsstation: 1 minut med taxi, 5 minuter till fots
- 8 km till flygplatsen (Tegel)
- 5 minuter med bil till tågstationen (Zoo tågstation)
Restaurang
Njut av frukosten på ett nyttigt, härligt och kalorismart sätt på restaurangen Bon Dia. Sedan kan du ta ditt eftermiddagskaffe med ett litet tilltugg i Lounge-Baren. Sedan kan du spendera lite tid i Sams Bar och koppla av med en uppfriskande cocktail.
Rum
Hotellet erbjuder 282 rum och sviter som är angenäma samt välutrustade med moderna bekvämligheter för att försäkra dig om en trivsam vistelse.
Barn under 12 år bor gratis i föräldrarnas rum.