Citadines Opera Grands Boulevard Paris Hotel är en utmärkt plats för temporärt logi under en semester. Affärsresenärer kommer att uppskatta hotellets läge i närheten av den historiska aktiebörsen Bourse. Hotellets livliga område omfattar populära nöjesplatser som Palais Garnier, ett operahus med 2200 sittplatser, samt Moulin Rouge där gäster kan njuta av musikuppträdanden. Den vackra innergården och trädgården på Palais Royal är något som du måste besöka, och ligger inom gångavstånd från hotellet.
Citadines Opera Grands Boulevard Paris tillhandahåller ett mötesrum för affärsresenärer bekvämlighet. Turister kan besöka Pont Neuf som är den äldsta bevarade bron över floden Seine.
Läge
Citadines Opera Hotel är beläget mindre än 200 meter från Opera-Comique. Kända museer i Paris som Grevin-museet, Europas äldsta vaxmuseum, och Musee d'Orsay som ställer ut fina tavlor ligger en kort bilfärd från hotellet.
- 45 minuters bilfärd till flygplatsen (Orly)
- 45 minuters bilfärd till flygplatsen (Roissy CDG)
Restaurang
Citadines Opera Hotel har ingen restaurang, men det finns flera restauranger i omgivningen där gäster kan njuta av en mängd olika lokala, regionala och internationella rätter.
Rum
Hotellet erbjuder 76 lägenheter och enrumslägenheter har ett fullt utrustat kök med diskmaskin och vattenkokare. Alla rum är utrustade med moderna bekvämligheter som kabel-TV, kassaskåp och telefon.